Filip Salaquarda - ISR - Audi R8 LMS GT3 - Oschersleben 2023 by Grzegorz Kozera

Motorsport / Okruhy

Filip Salaquarda potvrdil roli favorita a vyhrál vytrvalost

Filip Salaquarda startoval s Audi R8 LMS GT3 z prvního místa a závodu vévodil od startu až do cíle. V první fázi závodu se sice musel mít na pozoru před Neilem Verghagenem s BMW, ale po zastávkách v boxech už směle kroužil k premiérovému prvenství roku 2023.

O tom, že je Oschersleben technická trať, na níž se nedá příliš dobře předjíždět, se diváci mohli přesvědčit od prvních kol po startu. Za Antonínem Herbeckem s Pagani Zondou se vytvořil vláček jezdců, vedený Petrem Lisou, Petrem Breckou, Bartoszem Groszekem a Bastianem Heinem. Různá auta, různých rychlostních kategorií, jezdila v řadě za sebou bez náznaku k předjíždění.

Petr Kačírek – Aidi R8 LMS Ultra GT3 – Oschersleben – by Grzegorz Kozera

K tomu, aby se jezdec dostal dopředu, je většinou zapotřebí vyvíjet neustálý tlak na soupeře před sebou a donutit ho k chybě. O tom se pokoušel Neil Verhagen s BMW M4 GT3 z týmu Racing Trevor, který neustále tlačil na vedoucího Salaquardu. Zkušený Salaquarda se však nenechal vyprovokovat k chybě a první místo držel pevně v rukou.

Když se o několik kol později ocitl černý Mercedes AMG GT4 posádky Andrej Lah-Matej Kosič v hodinách, tým LEMA Racing si po chvíli oddychl, neboť mercedes po otočení do správného směru opět pokračoval. Nikoliv však na dlouho. V polovině závodů skončil mercedes v bariéře z pneumatik a na trať musel safety car.

Jezdci kroužili za safety carem po dobu pěti minut. Časové okno k zajetí do boxu bylo odloženo a jakmile zpomalovací vůz zmizel z trati, tzv. Pit Window se otevřelo. Vozy postupně mizely v boxové uličce, kde v některých případech docházelo na střídání jezdců. Verhagena vystřídal Zsigo. Piotra Wiru vystřídal za volantem mercedesu neméně rychlý Daan Pijl, jenž se dostal do vedení a okamžitě začal zajíždět nejrychlejší kola. Nutno podotknout, že při střídání nestrávil modrobílý Mercedes AMG GT3 předepsaný čas v boxech a své stání opustil o dříve, než bylo povoleno. Ačkoliv se tedy usadil na prvním místě, faktickým lídrem zůstával Filip Salaquarda.

Dennis Waszek – GT2 Motorsport – Oschersleben by Grzegorz Kozera

Salaquarda tak vyhrál úvodní sprint letošní sezony, za ním byl po dodatečné časové penalizaci klasifikována dvojice Piotr Wira a Daan Pijl, na třetí místo se v průběhu závodu posunul Libor Milota s mercedesem a čtvrtý skončil Gregor Zsigo a Neil Verhagen. Miro Konopka, jenž startoval s Lamborghini Huracan GT3 po havárii závod nedokončil.

V kategorii GT4 vyhrál domácí Bastian Hein s BMW M4 GT4 týmu RS24. Němec se zpočátku trápil ve vláčku vozů za Antonínem Herbeckem, v průběhu závodu se ale uvolnil a v celkovém pořadí dojel pátý. Na druhém místě v GT4 dojel Zénó Kovács s BMW M4 GT4 týmu Racing Trevor.

V kategoriích GTX a GTC triumfovali Petr Lisa s KTM X-Box, resp. Petr Brecka s Porsche 911 Cup. Vůz Audi RS3 LMS TCR 2021 v rukou Bartosze Groszka a Radima Adámka vyhrál kategorii TCX.

Informace z Oscherslebenu naleznete zde: Oschersleben 2023 – ESET V4 Cup (eset-v4.com)