Max Karhan F4 CEZ Salzburgring 2024 © M. Straka

Motorsport / Okruhy

Max Karhan zakončil sezonu F4 CEZ na stupních vítězů

Český závodník Max Karhanse na Salzburgringu rozloučil s letošní sezonou F4 CEZ. Ze tří závodů vytěžil pódiová umístění a v konečném hodnocení šampionátu obsadil třetí pozici.

Max Karhan ze švýcarského týmu Jenzer Motorsport vstupoval do závěrečného podniku s matematickou šancí na titul. Na týmového kolegu Oscara Wurze, lídra průběžného pořadí, však ztrácel 56 bodů. Naděje na titul ale v případě Wurzových problémů stále existovala.

Max Karhan – Jenzer Motorsport 2024 Salzburgring © M. Straka

Na legendárním rakouském Salzburgringu startoval Karhan poprvé a svou rychlost prokazoval už ve volných trénincích. V kvalifikaci obsadil třetí místo za dvěma kandidáty na titul Kirillem Kutskovem a Oscarem Wurzem. Na pole position mu chybělo pouhých 0,266 sekundy.

Právě Kutskov a Wurz sváděli v prvním závodě tvrdý boj o vítězství. Karhan jezdil těsně za nimi a čekal, jak se situace vyvine. Bylo domluveno, že na Wurze útočit nebude,naopak ho jako týmový hráč podpoří v boji o titul.Nakonec dojeli do cíle ve stejném pořadí a Wurz byl jednou nohou od titulu.

Max Karhan – Tatuus T421 Abarth 1,4 turbo – F4 CEZ Salzburgring 2024 © M. Straka

Ve druhém závodě Karhan skvěle odstartoval a okamžitě začal útočit na prvního Kutskova. Ten se ale urputně bránil a dvojici na čele mezitím dohnal Wurz, který si posunem před Karhana zajistil titul.

Max Karhan – Jenzer Motorsport F4 CEZ 2024 Salzburgring © M. Straka

Po dalším třetím místě měl Karhan před finálovým startem jasný cíl – vylepšit dosavadní umístění na Salzburgringu. Znovu útočil na prvního Kutskova a v poslední sekci okruhu se probojoval na první pozici. Kutskov však využil aerodynamického efektu a předjetí mu záhy vrátil. Karhan nepolevoval a na soupeře před sebou neustále tlačil. Cílem projel se ztrátou pouhých 0,237 sekundy na Kutskova.

Pódium F4 CEZ na Salzburgringu 2024 © M. Straka

Český závodník ve službách Jenzer Motorsport tak zakončil svou kompletní debutovou sezonu v F4na stupních vítězů a získal třetí místo v poháru jezdců za Wurzem a Kutskovem. V průběhu roku nasbíral celkem čtyři vítězství na Slovakia Ringu, v Mostě a v Brně.